Направете запитване

M

Нов модул на ПП „TERES“ – Справка за отсъствия за период

Нов модул на ПП „TERES“

TERES(715) – Справка за отсъствия за период

С помощта на модула ще могат да се извеждат поименни и обобщени справки за всички видове отсъствия на персонала за период от време.
С него ще могат да се групира и сортира информация, според потребностите на съответната справка.
Модулът има разнообразни по вид и различни по икономически смисъл подготвени изходни форми за целите на анализа на персонала.

Какви ще са ползите за потребителите?
Предоставя възможност за проследяване отсъствията на всяко лице от персонала в рамките на цялата календарна година.
Предоставя възможност да се отделя всеки вид отсъствие – платен и неплатен отпуск, временна нетрудоспособност, майчинства и др. в отделна справка и разпечатка.
Предоставя на разположение цялата история с подробни дати на всяко отсъствие, като непрекъснатите отсъствия от един вид ще ги видите на един ред за избрания период.
Предоставя възможност за визуализация на различни обобщени справки по звена и служители, с опции за потребителски избор на най-добрия и удобен вид за нуждите на потребителя.

Повече подробности за предлаганите функционалности на модула може да видите тук

Актуализиран размер на неплатения отпуск, който се признава за трудов и осигурителен стаж, от 60 на 90 работни дни за 2021 г.

Със Закона за изменение и допълнение на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., и за преодоляване на последиците, публ. в бр. 14 на ДВ от 17. 02. 2021 г., в сила от 17. 02. 2021 г. е направена промяна в §4а, ал. 1 и 2 от Преходните и заключителни разпоредби на закона. Съгласно новата редакция на разпоредбата:
„§ 4а. (1) Неплатеният отпуск по чл. 160, ал. 1 от Кодекса на труда до 90 работни дни, ползван през 2021 г., се признава за трудов стаж.
(2) През 2021 г. за осигурителен стаж по чл. 9, ал. 2, т. 3 от Кодекса за социално осигуряване се зачита времето на неплатения отпуск до 90 работни дни.“
Така за 2021 г.:
– неплатен отпуск до 90 работни дни, зачетен за осигурителен стаж ще се взима предвид при определяне на изискуемия по закон минимален осигурителния стаж за право на парично обезщетение за временна неработоспособност, бременност и раждане и отглеждане на малко дете и при осиновяване на дете до 5 годишна възраст, и за определяне на право на парично обезщетение за безработица;
– до 90 работни дни неплатен отпуск, зачетен за осигурителен стаж ще се взима предвид и при определяне на осигурителния стаж за придобиване право на пенсия. На лицата, които работят при непълно работно време, на основание чл. 38, ал. 3, т. 5 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, времето на неплатения отпуск се зачита за осигурителен стаж пропорционално на пълната продължителност на работното време.
Здравното осигуряване на лицата в неплатен отпуск се провежда по реда на чл. 40, ал. 1 , б. „б“ от Закона за здравното осигуряване. На основание тази разпоредба, за лицата в неплатен отпуск, които не подлежат на осигуряване на друго основание, вноската се определя върху половината от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Вноската е изцяло за сметка на осигуреното лице – когато неплатения отпуск е по негово желание и за сметка на работодателя – когато неплатения отпуск е за отглеждане на дете по реда на чл. 167а от КТ или поради производствена необходимост и престой. Вноската се внася чрез съответното предприятие или организация до 25-то число на месеца, следващ този, за който се отнася.

ОНЛАЙН СЕМИНАР – „НОВОСТИ В ТРУДОВОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО ПРЕЗ 2021 г.“

На 16.02.2021 г., от 9.00 до 14.00 часа, ще се проведе онлайн семинар „Новости в трудовото законодателство през 2021г.“.

Семинарът ще се проведе в платформата GoToWebinar , като за учестие е необходима регистрация чрез стартиране на линка: https://attendee.gotowebinar.com/register/3911858275382683406 .

С програмата на семинара може да се запознаете оттук – Programa_seminar_16_02_2021

Годешен семинар „Осигурителното законодателство през 2021 г.“

Екипът на „Интелсофт – Григоров, Кънев и сие“ СД има удоволствието да Ви покани на годишния си семинар „Осигурителното законодателство през 2021 г.“.

Семинарът е традиционен, провеждаме го в началото на всяка календарна година и е част от събитията в календара на дружеството ни, очакван от клиентите и партньорите ни.

Семинарът ще се проведе само в интернет среда (онлайн) посредством платформата GoToWebinar на 20.01.2021 г., от 9:00 до 16:00 часа.

Праграма на семинара – Programa_seminar_20_01_2021

Линк за регистрация: https://invitation.intelsoft.bg/

Такса за участие:

  • При заплатена такса за участие до 22.12.2020 г. вкл. – 70.00 лв. без включен ДДС.
  • При заплатена такса за участие след 31.12.2020 г. – 90.00 лв. без включен ДДС.

 

ПМС №55/2020 на МС на Р. България и чл. 138а от Кодекса на труда (КТ)

ПМС №55/2020 на МС на Р. България и чл. 138а от Кодекса на труда (КТ)

ПМС №55/2020 на МС на Р. България  и чл. 138а от Кодекса на труда (КТ) – Прилагане на Кодекса за социално осигуряване (КСО) и Наредба №Н-13 от 17 декември 2019 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица (Наредба №Н-13).

В отговор на наше запитване до Централно управление на Националната агенция за приходите (НАП), заведено с вх. М-94-В-461/14.04.2020 г., получихме следните отговори на база следната фактическа обстановка:

На основание чл. 138а, ал. 2 от КТ работодателят е въвел непълно работно време в предприятието за работниците, които работят на пълно работно време. За тези работници и служители работодателят ще получава средства, като компенсации съгласно §6 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г. (ЗМДВИП), с цел запазване на заетостта на работниците и служителите в предприятието.

Във връзка с посочените обстоятелства поставихме следните въпроси:

1. Как ще се зачита осигурителен стаж на работниците за периода, през който е въведено непълно работно време в предприятието?

2. Как следва да се отразят часовете в т. 16 позиция 3 и 4 на декларация обр. №1, приложение №1 към чл. 2, ал. 1 на Наредба №Н-13 за въпросните лица?

Отговори:

Предвид така изложената фактическа обстановка, поставените въпроси и относимите нормативни разпоредби, изразявам следното становище:

Съгласно чл. 138а, ал. 2 от КТ (в сила от 13.03.2020 г.) в предприятието или в негово звено работодателят може да установи за целия период на обявено извънредно положение или за част от този период непълно работно време за работниците и служителите, които работят на пълно работно време. Продължителността на работното време не може да бъде по-малка от половината от законоустановената за периода на изчисляване на работното време. Във връзка с разпоредбата от кодекса и §6 от ПЗР на ЗМДВИП работодателите, изпълнили определените условия могат да се възползват от правната възможност дадена с чл. 1, ал. 3 от Постановление № 55 от 30 март 2020 г. за определяне на условията и реда за изплащане на компенсации на работодатели с цел запазване на заетостта на работниците и служителите при извънредното положение, обявено с решение на народното събрание от 13 март 2020 г. (Постановление № 55 от 30 март 2020 г.). Според разпоредбата работодател, който на основание чл. 138а, ал. 2 от КТ, е установил непълно работно време в предприятието или в негово звено, може да получи суми като компенсации съгласно §6 от ПЗР на ЗМДВИП. В тези случаи работодателят изплаща пълния размер на трудовото възнаграждение на лицата за съответния месец и заплаща дължимите осигурителни вноски. Компенсацията в размер 60 на сто от размера на осигурителния доход за месец януари 2020 г. се изплаща за лицата, осигурени по чл. 4, ал. 1, т. 1 от КСО, като за работещи на непълно работно време сумата е пропорционална на неотработеното време, но за не повече от 4 часа дневно.

Предвид посочените разпоредби, работникът получава пълния месечен размер на трудовото си възнаграждение (т.е. какъвто е за пълно работно време), въпреки че работи при непълно работно време и във връзка с извършената трудова дейност осигурителят дължи осигурителни вноски по реда на чл. 6 от КСО.

По отношение зачитането на осигурителен стаж при посочените условия, с оглед своята функционална компетентност от НОИ е изразено становище, съгласно което: „…доколкото липсва изрична разпоредба, уреждаща зачитането на осигурителен стаж в хипотезата на установяване на непълно работно време за целия период на извънредно положение или за част от него, осигурителният стаж на лицата следва да се зачита по общите правила на чл. 9, ал. 1 от КСО и чл. 38, ал.3, т. 2 от Наредбата з
а пенсиите и осигурителния стаж (НПОС)“. В този смисъл е писмо изх. №Ц-1029-40-750#4 от 16.04.2020 г. на НОИ.
По отношение поставените въпроси относно попълване на декларация обр. №1 приложение №1 към чл. 2, ал. 1 на Наредба №Н-13 е необходимо да имате предвид следното:

Видно от цитираните нормативни разпоредби в тези случаи за периода на въведено от работодател непълно работно време осигурителният стаж се зачита пропорционално на законоустановеното работно време. Следователно, съгласно указанаията за попълване на декларация обр. № 1, полетата на т. 16 (Дни в осигуряване – общо) се попълват по следния начин:

  • В позиции 1 и 2 се попълва общият брой работни дни в осигуряване при непълно работно време;
  • В позиция 3 се попълва законоустановеното работно време за длъжността – 8 часа;
  • В позиция 4 се попълва установената от работодателя дневна продължителност на намаленото работно време (предвид изискванията на Постановление № 55 от 30 март 2020 г. не по-малко от 4 часа).

Екипът на СД Интелсофт остава на Ваше разположение при възникнали въпроси по прилагане мерките записани в ПМС№55/2020г.